10 Ağustos 2011 Çarşamba

EN İYİ YATIRIM
Bildiğiniz gibi birkaç hafta içinde iki farklı şehirde iki farklı inançtan insanın cenazesine katıldım. Maalesef her ikisinin de son sözlerinin ne olduğunu duyamadım. Ancak az çok yaşadıkları sürece hayat amaçlarından gördüğüm kadar son sözlerinin ne olabileceğini az çok tahmin edebilirim. Her saat birçok insan hayata gözlerini kapatıyor ve acaba son sözleri ne oluyor? Size meşhur birkaç kişinin son sözlerini aktarmak istiyorum.   

Her şey bitti, artık çok geç. - George Gordon Byron 
Ben görevimi burada bitiriyorum. - Albert Einstein 
Ağlayacak bir şey yok. - Konrad Adenauer 
Yüce tanrım ve ölümümün şahitleri: Filozof olarak yaşadım hristiyan olarak ölüyorum. - Casanova 
Ölmek dışında hiçbir şey istemiyorum. - Jane Austen (İngiliz yazar) 
Bir imparator ayakta ölmeli. - Vespasien (Roma İmparatoru, 79)
Tamamlandı-İsa Mesih

Bu “son sözler” aslında insanların ne için ve nasıl yaşadıkları hakkında bize ipuçları verir. Her bir birey bir amaçla yaşar. Daha önce anlattığım bir anekdotu tekrar hatırlatmak isterim.  Genç bir delikanlıya sormuşlar:
-Hey delikanlı hayatın nasıl gidiyor, nelerle uğraşıyorsun?
-Eğitim alıyorum.
-Niçin eğitim alıyorsun?
-İyi bir iş sahibi olmak için.
-Niçin iyi bir iş sahibi olmak istiyorsun?
-İyi para kazanmak istiyorum.
-Niçin çok para kazanmak istiyorsun?
-Elbette yaşamak için.
-Niçin yaşamak istiyorsun???

Her bir birey iyi bir şekilde yaşamak ister. Hatta günlük ihtiyaçları dışında birikimlerde yapmak ister. Yatırımlar yapar, borsadan hisse alır, altın alır, döviz alır…. Elbette ben tasarruf ve birikim yapılmasına karşı biri değilim. Ancak kendimize şu soruyu sormamızı istiyorum.

Ne çeşit yatırımlar yapmak istiyorum?  

Belki birazcık para, belki bir araba iyi bir yatırım olur. Belki bir ev, belki bir eğitim. Harika! Başka var mı? Olmalı!

RUHSAL YATIRIMLAR YAPIYOR MUYUZ?
Kutsal kitapta iyi bir yatırımcı görebiliriz.
Luka 19:1-26 Zakkay. Vergi görevlisi olarak iyi bir birikim yapıp zengin olmuştu. Ama bir gün İsa Mesih ile karşılaştığında gerçek yatırımın ne olduğunu çok iyi anladı. Kutsal Kitap’ta ki en güzel örneklerden birisidir.

Zakkay İsa Mesih’i görmek istiyor ancak çok da halkın arasına karışmak istemiyordu. Hem boyunun kısalığı hem de belki insanlardan çekinmesi sebebi ile bir ağacın tepesinden İsa’yı izlemeye karar verdi. Sanki günümüzde bazı kişilerin tek ayakları ile kilisenin arkadaki kapısında durması gibi. İsa konuşmasını bitirince hemen Zakkay’a yönelir ve onu adı ile çağırır. Zakkay İsa’yı ilk kez duymasına karşın aniden değişir ve sahip olduklarının yarısını dağıtır. İsa ne dedi “Bugün bu evin kurtuluş günüdür”.

Şöyle bir resim canlandırın gözünüzde. Bir kişi kiliseye gelir, müjdeyi duyar ve iman eder. Ardından sahip olduğu servet ile bir kilise binası yaptırmayı ve kiliseye katılan çocukların eğitim masraflarını karşılamayı taahhüt eder. İnanması çok güç değil mi? Ama Zakkay buna benzer bir şey yaptı.
Kars’taki üniversiteye bağış yapmak isteyen bir kişi okula gidiyor. 60 milyarlık bir bağış yapmayı planlıyor. Rektörle konuşup ihtiyaçları ve okulun vizyonunu gören hayırsever bağışı 3 katına çıkarmaya karar veriyor ve anında çeki imzalayıp okula bağış yapıyor. Böyle radikal değişiklikler görmek kolay değildir. Özellikle kiliselerde, Hıristiyan camiada bu tip kararlar görmek en azından Türkiye’de çok sık rastlanan bir durum değildir. Ancak bu tip kararlar büyük kutsama getirir.

Umarım okuduğumuz ayetler ve verilen bazı örnekler gerçek yatırımlar hakkında sizi biraz olsun düşündürdü. Rab hepimize “minalar” yani farklı farklı armağanlar ve yetenekler verdi. Acaba biz bu armağanları kullanarak iyi yatırımlar yapıyor muyuz?

İyi bir yatırım değer kaybetmez!
İyi bir yatırım risk taşımaz!
İyi bir yatırım kendini çoğaltır!
İyi bir yatırım krizlerden etkilenmez!
İyi bir yatırımı güze yemez, pas çürütmez, depremler yıkmaz!
İyi bir yatırım çalınamaz!
İyi bir yatırım ruhsal olandır!

Bir kişi tüm dünyayı kazanırda canından olursa bu neye yarar? (Matta 16:26)
Tahıl ambarları (Luka 12:15-21) OKU!

Ne biriktirdiğimize, ne için biriktirdiğimize dikkat edelim!

Hayat kısa! Ölmeden önce söyleyeceğimiz son sözün anlamlı olması için hala yapabileceğimiz ruhsal yatırımlar için istekli ve gayretli olalım. Efendimiz yakında geliyor ve hesap soracak….

Rab sizleri bereketlesin.
       

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder