29 Aralık 2010 Çarşamba

DOĞUŞ BAYRAMI 2010

KARANLIK KOYULAŞTIKÇA IŞIK DAHA GÜÇLÜ PARLAR

Acaba Dünya’nın içinde bulunduğu durumu nasıl tasvir edersiniz? Ne haldeyiz?
Ekonomi, siyaset, sağlık, ahlak, maneviyat, değerler, öncelikler, ilişkiler.....

Tek kelimeyle Dünya “ÇÜRÜYOR” Dünya üzerinde kıtalar, kıtalarda ülkeler, ülkelerde şehirler ve şehirlerde insanlar var. Dünya Çürüyor demek aslında insanlık çürüyor demektir. Hem kendimizi hem de birbirimizi çürüyütoruz. Diğer ifade ile dejenere oluyoruz! Bireysel olarak yaşantılarımıza da baktığımızda dejenere olan yani bozlulan çürüyen noktalar görme ihtimalimiz yüksektir.

Tarih sahnesine baktığımızda...
*İyilik zamanı vardı, kötülük zamanı,
*Bilgelik zamanı vardı, aptallık zamanı vardı
*İnanç vardı, şüphe vardı
*Karalık çağ vardı, aydınlanma zamanı vardı
*Karamsarlık vardı, umut vardı!

Çağımızda da aynı şeyler devam ediyor. Ülkemizde ve dünyada bazı konularda herşey çok iyi görülebilir ama bazı konularda hiç bukadar kötü olduğumuzu görmemiştik.

İsa’dan yaklaşık 750 yıl günümüzden de 2750 yıl kadar önce benzer sıkıntı ve baskılar altında olan İsrail halkından bir kişi Tanrı’nın gelmiş geçmiş en yüce bildirisini insanlığa aktardı. Peygamber Yeşeya şunları iletti:

YEŞEYA 9:2-7
2 Karanlıkta yürüyen halk Büyük bir ışık görecek; Ölümün gölgelediği diyarda Yaşayanların üzerine ışık parlayacak.
3 Ya RAB, ulusu çoğaltacak, sevincini artıracaksın. Ekin biçenlerin neşelendiği, Ganimet paylaşanların coştuğu gibi, Onlar da sevinecek senin önünde.
4 Çünkü onlara yük olan boyunduruğu, Omuzlarını döven değneği, Onlara eziyet edenlerin sopasını paramparça edeceksin; Tıpkı Midyanlılar`ı yenilgiye uğrattığın günkü gibi.
5(Çünkü) Savaşta giyilen çizmeleri Ve kana bulanmış giysileri Yakılacak, ateşe yem olacak.
6 Çünkü bize bir çocuk doğacak, Bize bir oğul verilecek. Yönetim onun omuzlarında olacak. Onun adı Harika Öğütçü*fı*, Güçlü Tanrı, Ebedi Baba, Esenlik Önderi olacak.
7 Davut`un tahtı ve ülkesi üzerinde egemenlik sürecek. Egemenliğinin ve esenliğinin büyümesi son bulmayacak. Egemenliğini adaletle, doğrulukla kuracak Ve sonsuza dek sürdürecek. Her Şeye Egemen RAB`bin gayreti bunu sağlayacak.

İşte bu vaat edilen kişi, yani İsa Mesih 2000 yıl kadar önce beden alarak aramıza geldi. Ve yukarıda tasvir ettiğimiz gibi karmakarışıklık ve sıkıntı içindeki halka bir yaşam soluğu oldu. Tanrı’nın harika işi, berbat dünyamızda göründü.
Tanrı’nın harika işi dünyanın berbat durumundan çok çok iyiydi. Elçi Yuhanna’nın İncil’de açıkladığı gibi “Işık karanlıkta parlar. Karanlık onu alt edemedi.” Yuhanna 1:5
Dünyanın en koyu karanlığı bile bir mum ışığını alt edemez. Hatta karanlık ne kadar koyu ise ışık o kadar güçlü parlar.

Zifiri karanlık bir ortamda bulundunuz mu? Hiçbir şey göremezsiniz. Mekanda kim var kim yok bilemezsiniz, renkleri göremezsiniz. Hatta karanlık birçok ilizyon ve halisinasyon üretier. Tek bir ışık yada mum yakarsanız ortam aydınlanır ve görmeye başlarsınız. Işığın gücü arttıkça çok açık ve net görürsünüz. Nereye gidip nereye gitmeyeceğinizi görürsünüz.

Kendisi Işık olan Tanrı’nın krallığı için de bu geçerlidir. Karanlık sadece ilizyon üretir ve bizi yanıltır. Sonunda çok acı çekeriz ve en sonunda da ruhsal ölüm yolunda ilerleyip yok oluruz. Taki ışık gelene kadar kaybolmuş bir şekilde yaşarız. Güneş’in ışığı gezegenimizi, hatta gezegenleri aydınlatır. Yaşam ve ısı verir. Tanrı’nın müjdesi, dünyanın kötü haberlerinin üstesinden gelebilir. Dünyanın ışığı İsa Mesih’tir.

I.Korintliler 15:7
I.Yuhanna 5:4

Işık umut verir ama karanlık umut tüketir!


“Karanlıkta yürüyen halk büyük bir ışık görecek; Ölümün gölgelediği diyarda yaşayanların üzerine ışık parlayacak.”

Bu sözler bugün bize tekrar umut ve sevinç vermeli. Çünkü vaadedilen Işık yani İsa Mesih doğdu!

Belki bazen ruhsal yaşantılarımızda Işık mevcut olsa da bir kara bulut yığını ışığı kesmeye çalışabilir. Şunu bilmeliyiz ki orada duran koyu karanlık bir bulut olsa da bulutun arkasında güçle parlayan ve adı Güneş olan bir yıldız var. Ruhsal hayatımızda da sıkıntılar, denenmeler, kötü haberler, ayrılık, hastalık, ölüm dahi olsa güçle parlayan ve adı Harika Öğütçü, Güçlü Tanrı, Ebedi Baba, Esenlik Önderi olan İsa Mesih vardır.

Umudunuzu yitirmeyin, imanınızı zayıflatmayın. Vaftizci Yahya, yani İsa Mesih’in yolunu hazırlayan peygamber, hatta İsa Mesih’i vaftiz eden kişi bile şüpheye düşmeye başladı ve imanı karanlık bulutların gölgesinde kaldı. Matta 11:3-6

Tanrı’nın iyi haberi; İsa Mesih laneti şifaya, umutsuzluğu umuda, karanlığı ışığa çevirir.

Dünyada iki takım oynuyor. Birisi karanlık, diğeri ışık, birisi hep kötü haberle dolu, diğeri ise iyi haberle. Sizce hangi takım kazanacak? Elbette IŞIK!

Doğuş Bayramınız Kutlu Olsun!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder